Rolex - 116528-0041
116528-0041 Daytona Yellow Gold Black Eye
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116528-0041 (aka: 116528-0041) |
| Name: | 116528-0041 Daytona Yellow Gold Black Eye |
| Produced: | 2000 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Gold |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The present version of the Daytona has a yellow gold case with matching bracelet. The dial is gold with black subdials.