Rolex - 116528-0042
116528-0042 Daytona Yellow Gold White
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116528-0042 (aka: 116528-0042) |
| Name: | 116528-0042 Daytona Yellow Gold White |
| Produced: | 2000 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
34 255 €
Maximum price
54 220 €
Absolute change
0 €
Opening price
37 475 €
Closing price
37 475 €
Relative change
0,00 %
Description
With its state-of-the-art technology, evocative heritage and sporting aura, the Oyster Perpetual Cosmograph Daytona swiftly became an iconic watch. Its dial carries in red letters the name “Daytona” – the most famous motor racing circuit in the United States. Available in 904 L steel, 18 ct gold and Rolesor versions with a variety of dials, robust Oyster bracelets as well as elegant leather straps both equipped with high security Oysterlock clasps, the Cosmograph Daytona is tailored for the track and the concert hall. The present examples has a yellow gold case and matching bracelet. It has a white dial.