Rolex - 116588TBR-0003
116588TBR-0003 Cosmograph Daytona Yellow Gold / Diamond / Eye of the Tiger / Oysterflex
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116588TBR-0003 (aka: 116588TBR-0003) |
| Name: | 116588TBR-0003 Cosmograph Daytona Yellow Gold / Diamond / Eye of the Tiger / Oysterflex |
| Produced: | 2019 |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Multi-Color |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
164 730 €
Maximum price
350 639 €
Absolute change
0 €
Opening price
190 120 €
Closing price
190 120 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Daytona 116588TBR-0003 was introduced at BaselWorld 2019. It features a yellow gold case with 36 trapeze-cut diamonds replacing the usual tachymeter scale. On the paved black lacquer dial, champagne-colour chronograph counters are intertwined with black lacquer and diamonds. Completing the dial with elegance are hour markers in the form of eight diamonds in 18 ct yellow gold settings, and Arabic numerals 15, 30 and 45, also in 18 ct yellow gold, set at 3, 6 and 9 o’clock respectively.