Rolex - 116589saciI-0001
116589saciI-0001 Daytona White Gold Blue Sapphire Strap Paved
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116589saciI-0001 (aka: 116589saciI-0001) |
| Name: | 116589saciI-0001 Daytona White Gold Blue Sapphire Strap Paved |
| Produced: | 2000 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Paved |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Daytona 116589SACI has a bezel set with 24 blue, baguette-cut sapphires. The current example has a paved dial with sapphire hour markers.