Rolex - 116595RBOW-0001
116595RBOW-0001 Cosmograph Daytona Everose / Rainbow
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116595RBOW-0001 (aka: 116595RBOW-0001) |
| Name: | 116595RBOW-0001 Cosmograph Daytona Everose / Rainbow |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
378 912 €
Maximum price
662 818 €
Absolute change
0 €
Opening price
378 912 €
Closing price
378 912 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Daytona 116595RBOW-0001 was introduced at BaselWorld 2018. It features an Everose case with 'Rainbow' sapphire-set bezel and diamond-set lugs and crown guard. The black dial features 11 baguette-cut sapphires to match the bezel.