Rolex - 116598RBOW-0001
116598RBOW-0001 Cosmograph Daytona Yellow Gold / Rainbow
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116598RBOW-0001 (aka: 116598RBOW-0001) |
| Name: | 116598RBOW-0001 Cosmograph Daytona Yellow Gold / Rainbow |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 116598rbow features a diamond-set yellow gold case and a 'rainbow' bezel with 36 baguette-cut, colored natural diamonds.