Rolex - 11659912sa
11659912sa Daytona White Gold Diamond Sapphire Strap
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 11659912sa (aka: 11659912sa) |
| Name: | 11659912sa Daytona White Gold Diamond Sapphire Strap |
| Produced: | 2000 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Paved |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 116589 is reserved for the Daytona with a 'set' bezel and a leather strap. The '12SA' has a bezel set with baguette diamonds and 12 sapphires.