Rolex - 116599tbr-0003
116599tbr-0003 Daytona White Gold Diamond Strap Arab
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 116599tbr-0003 (aka: 116599tbr-0003) |
| Name: | 116599tbr-0003 Daytona White Gold Diamond Strap Arab |
| Produced: | 2000 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Paved |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The ref. 116589 is reserved for the Daytona with a 'set' bezel and a leather strap. The present model has baguette-cut diamonds and a paved dial with Arabic numerals.