Rolex - 126505-0002
126505-0002 Cosmograph Daytona Everose / Black - Sundust - Diamond / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 126505-0002 (aka: 126505-0002) |
| Name: | 126505-0002 Cosmograph Daytona Everose / Black - Sundust - Diamond / Oyster |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Cosmograph Daytona 126505-0002 was introduced in 2023. This Daytona has an ' Everose' rose gold case crowned by matching bezel with engraved tachymeter scale. This watch is powered by the updated caliber 4131. The dial is Black. This Daytona is fitted with an Oyster bracelet