Rolex - 126505-0003
126505-0003 Cosmograph Daytona Everose / Sundust - Black / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 126505-0003 (aka: 126505-0003) |
| Name: | 126505-0003 Cosmograph Daytona Everose / Sundust - Black / Oyster |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Cosmograph Daytona 126505-0003 was introduced in 2023. This Daytona has an ' Everose' rose gold case crowned by matching bezel with engraved tachymeter scale. This watch is powered by the updated caliber 4131. The dial is Pink. This Daytona is fitted with an Oyster bracelet