Rolex - 126506-0001
126506-0001 Cosmograph Daytona Platinum - Cerachrom / Ice Blue / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 126506-0001 (aka: 126506-0001) |
| Name: | 126506-0001 Cosmograph Daytona Platinum - Cerachrom / Ice Blue / Oyster |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
95 865 €
Maximum price
147 814 €
Absolute change
0 €
Opening price
95 865 €
Closing price
95 865 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Cosmograph Daytona 126506-0001 was introduced in 2023 as the first production Daytona to feature a see-through case back. This Daytona has a platinum case crowned by a chestnut brown Cerachrom bezel with engraved tachymeter scale. This watch is powered by the updated caliber 4131. The dial is Blue. This Daytona is fitted with an Oyster bracelet.