Rolex - 126509-0002
126509-0002 Cosmograph Daytona White Gold / Black - Steel - Diamond / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 126509-0002 (aka: 126509-0002) |
| Name: | 126509-0002 Cosmograph Daytona White Gold / Black - Steel - Diamond / Oyster |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Cosmograph Daytona 126509-0002 was introduced in 2023. This Daytona has a white gold case crowned by a white gold bezel with engraved tachymeter scale. This watch is powered by the updated caliber 4131. The dial is Black. This Daytona is fitted with an Oyster bracelet