Rolex - 126528LN-0001
126528LN-0001 Cosmograph Daytona 100th Anniversary 24H Hours of Le Mans / Yellow Gold
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 126528LN-0001 (aka: 126528LN-0001) |
| Name: | 126528LN-0001 Cosmograph Daytona 100th Anniversary 24H Hours of Le Mans / Yellow Gold |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Daytona 126528LN-0001 was introduced in 2024, celebrating the 100th anniversary of the 24 Hours of Le Mans. This Daytona features a yellow gold case with black ceramic bezel insert, and a dial with 'Paul Newman' style counters - including a 24-hour totalizer courtesy of the caliber 4132 - a modified version of the 4131 of the regular Daytona's. [mock-up image]