Rolex - 126529LN-0001
126529LN-0001 Cosmograph Daytona 100th Anniversary 24H Hours of Lemans
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 126529LN-0001 (aka: 126529LN-0001) |
| Name: | 126529LN-0001 Cosmograph Daytona 100th Anniversary 24H Hours of Lemans |
| Produced: | 2023 |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
176 685 €
Maximum price
245 659 €
Absolute change
0 €
Opening price
196 253 €
Closing price
196 253 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Daytona 126529LN-0001 was introduced in 2023, celebrating the 100th anniversary of the 24 Hours of Le Mans. This Daytona features a white gold case with black ceramic bezel insert, and a dial with 'Paul Newman' style counters - including a 24-hour totalizer courtesy of the caliber 4132 - a modified version of the 4131 of the regular Daytona's.