Rolex - 126579RBR-0001
126579RBR-0001 Cosmograph Daytona White Gold - Diamond / Reverse Panda MOP - Diamond / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 126579RBR-0001 (aka: 126579RBR-0001) |
| Name: | 126579RBR-0001 Cosmograph Daytona White Gold - Diamond / Reverse Panda MOP - Diamond / Oyster |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Cosmograph Daytona 126579RBR-0001 was introduced in 2024. This Daytona has a white gold case with diamond-set bezel, which houses the updated caliber 4131. The dial is Black mother-of-pearl with contrasting white mother-of-pearl sub dials.