Rolex - 126598TBR-0001
126598TBR-0001 Cosmograph Daytona Yellow Gold - Baguette / Champagne - Baguette / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 126598TBR-0001 (aka: 126598TBR-0001) |
| Name: | 126598TBR-0001 Cosmograph Daytona Yellow Gold - Baguette / Champagne - Baguette / Oyster |
| Produced: | 2024 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Cosmograph Daytona 126598TBR-0001 was introduced in 2024. This Daytona has a diamond-set white gold case, which houses the caliber 4131. The dial is Champagne.