Rolex - 16559saco
16559saco Daytona White Gold Sapphire Strap
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Yellow |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 1999, the ref. 16559saco features a bezel set with 36 sapphires, with an additional 6 sapphires found on the center 'link' of the hooded lugs.