Rolex - 16588safu-0002
16588safu-0002 Daytona Zenith Yellow Gold Pink Sapphire Paved
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Daytona |
| Reference: | 16588safu-0002 (aka: 16588safu-0002) |
| Name: | 16588safu-0002 Daytona Zenith Yellow Gold Pink Sapphire Paved |
| Produced: | 1987 |
| Produced: | 2000 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Paved |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Daytona ref. 16588 is part of a number of Daytona variations with gem-set bezels. The present model, reference 16577 SAFU, has its bezel set with 24 red baguette sapphires.