Rolex - 16570-0002
16570-0002 Explorer II Black Tritium
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Explorer II |
| Reference: | 16570-0002 (aka: 16570-0002) |
| Name: | 16570-0002 Explorer II Black Tritium |
| Produced: | 1989/4 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
Widely regarded as one of the most subdued sports Rolexes, the 16570 is a model that mostly speaks to collectors. It's stainless steel, fixed bezel gives this watch a look totally different from its more popular sibling, the GMT-Master II. The present watch has a black dial with tritium markers.