Rolex - 16570-0003
16570-0003 Explorer II Superluminova
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Explorer II |
| Reference: | 16570-0003 (aka: 16570-0003) |
| Name: | 16570-0003 Explorer II Superluminova |
| Produced: | 1989/4 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
Never as popular as the GMT or Sub, the Explorer II 16750 remains somewhat of an acquired taste. The white dial no doubt is the most distinct, while its black sibling is somewhat more subdued. Contrary to the GMT-Master II, the bezel on the Explorer II is fixed. Its predecessor was the 16550.