Rolex - 216570-0002
216570-0002 Explorer II Stainless Steel / Black
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Explorer II |
| Reference: | 216570-0002 (aka: 216570-0002) |
| Name: | 216570-0002 Explorer II Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2011/4 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Rolex Professional (Maxi) |
Minimum price
9 106 €
Maximum price
12 603 €
Absolute change
0 €
Opening price
9 106 €
Closing price
9 106 €
Relative change
0,00 %
Description
The 2011 introduction of the Rolex Explorer II 216570 marked the return of the orange 24h 'Freccione' hand.