Rolex - 114270-0001
114270-0001 Explorer
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Explorer |
| Reference: | 114270-0001 (aka: 114270-0001) |
| Name: | 114270-0001 Explorer |
| Produced: | 2001 |
| Produced: | 2010 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
5 399 €
Maximum price
10 539 €
Absolute change
0 €
Opening price
6 393 €
Closing price
6 393 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Explorer 114270 was introduced in 2001 as the successor to the 14270. It is powered by caliber 3130 (was 3000) and features a bracelet with solid end links.