Rolex - 124273-0001
124273-0001 Explorer 36 Stainless Steel / Yellow Gold
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Explorer |
| Reference: | 124273-0001 (aka: 124273-0001) |
| Name: | 124273-0001 Explorer 36 Stainless Steel / Yellow Gold |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
9 207 €
Maximum price
13 018 €
Absolute change
0 €
Opening price
9 541 €
Closing price
9 541 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2021, the Rolex Explorer reference 124273-0001 has both case and bracelet done in a combination of stainless steel and yellow gold. The dial is black.