Rolex - 214270-0001
214270-0001 Explorer 39 / Stainless steel / Black
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Explorer |
| Reference: | 214270-0001 (aka: 214270-0001) |
| Name: | 214270-0001 Explorer 39 / Stainless steel / Black |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
6 472 €
Maximum price
11 350 €
Absolute change
0 €
Opening price
6 519 €
Closing price
6 519 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex Explorer benefited from experience gained in the Himalayas, acquiring its clearly distinctive hour and minute hands, and its landmark, highly legible, black dial with luminescent indices and large Arabic numerals at 3, 6 and 9 o’clock. It is designed for optimal legibility even in the dark – a crucial feature for explorers. It stood at the base for all Oyster Professional models that followed. The 2013 214270 is 3mm larger compared to earlier models.