Rolex - 214270-0003
214270-0003 Explorer 39 Stainless Steel / Black
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Explorer |
| Reference: | 214270-0003 (aka: 214270-0003) |
| Name: | 214270-0003 Explorer 39 Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2016 |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The 2016 214270-0003 marks a subtle update of the 2013-2016 version of the Explorer 39; its Arabic numerals are now filled with SuperLuminova.