Rolex - 116710BLNR-0002
116710BLNR-0002 GMT-Master II Stainless Steel / BLNR
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | GMT-Master |
| Reference: | 116710BLNR-0002 (aka: 116710BLNR-0002) |
| Name: | 116710BLNR-0002 GMT-Master II Stainless Steel / BLNR |
| Produced: | 2013 |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Rolex Professional (Maxi) |
Minimum price
14 480 €
Maximum price
21 415 €
Absolute change
0 €
Opening price
14 532 €
Closing price
14 532 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2013, the GMT-Master II BLNR uses a distinct Black/ Blue (or 'Day & Night') bezel in ceramic. It is powered by caliber 3186.