Rolex - 116713ln-0001
116713ln-0001 GMT-Master II Rolesor / LN
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | GMT-Master |
| Reference: | 116713ln-0001 (aka: 116713ln-0001) |
| Name: | 116713ln-0001 GMT-Master II Rolesor / LN |
| Produced: | 2006/4 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Rolex Professional (Maxi) |
Minimum price
12 284 €
Maximum price
20 981 €
Absolute change
0 €
Opening price
12 424 €
Closing price
12 424 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2006, the 116713 is the two-tone variation of the latest generation of GMT-Master - one of Rolex most celebrated icons. It uses the new style maxi case, dial and hands, giving it a somewhat beefier appearance compared to previous generations.