Rolex - 116718LN-0001
116718LN-0001 GMT-Master II Yellow Gold / LN
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | GMT-Master |
| Reference: | 116718LN-0001 (aka: 116718LN-0001) |
| Name: | 116718LN-0001 GMT-Master II Yellow Gold / LN |
| Produced: | 2005/4 |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Rolex Professional (Maxi) |
Minimum price
31 392 €
Maximum price
56 986 €
Absolute change
0 €
Opening price
31 962 €
Closing price
31 962 €
Relative change
0,00 %
Description
Introduced in 2005, the golden GMT-Master II 116718 was the first of the new generation GMT-Master with ceramic bezel. It is also available with a distinct green dial.