Rolex - 116718LN-0002
116718LN-0002 GMT-Master II Yellow Gold / LN / Green
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | GMT-Master |
| Reference: | 116718LN-0002 (aka: 116718LN-0002) |
| Name: | 116718LN-0002 GMT-Master II Yellow Gold / LN / Green |
| Produced: | 2005/4 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Green |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Rolex Professional (Maxi) |
Minimum price
38 390 €
Maximum price
74 815 €
Absolute change
0 €
Opening price
39 088 €
Closing price
39 088 €
Relative change
0,00 %
Description
The GMT-Master II 116718ln-0002 was introduced in 2005. It features a yellow gold case with black ceramic bezel, and a green dial.