Rolex - 116719BLRO-0001
116719BLRO-0001 GMT-Master II White Gold / BLRO
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | GMT-Master |
| Reference: | 116719BLRO-0001 (aka: 116719BLRO-0001) |
| Name: | 116719BLRO-0001 GMT-Master II White Gold / BLRO |
| Produced: | 2014/4 |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Rolex Professional (Maxi) |
Description
The Rolex GMT-Master II 116719blro-0001 was introduced in 2014. It features a white gold case and a 'Pepsi' bezel insert in ceramic.