Rolex - 116719BLRO-0002
116719BLRO-0002 GMT-Master II White Gold / BLRO
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | GMT-Master |
| Reference: | 116719BLRO-0002 (aka: 116719BLRO-0002) |
| Name: | 116719BLRO-0002 GMT-Master II White Gold / BLRO |
| Produced: | 2018/4 |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Rolex Professional (Maxi) |
Description
The Rolex GMT-Master II 116719BLRO-0002 was introduced at BaselWorld 2018 as an updated version of the original 2014 116719BLRO-0001. While the 'Pepsi' insert remained the same, it is now fitted with a blue dial.