Rolex - 116758 SA
116758 SA GMT-Master II Yellow Gold SA
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | GMT-Master |
| Reference: | 116758 SA (aka: 116758 SA) |
| Name: | 116758 SA GMT-Master II Yellow Gold SA |
| Produced: | 2006 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Paved |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Rolex Professional (Maxi) |
Description
One year after the introduction of the new style GMT-Master II 116718, Rolex expanded its collection with three gem-set variations: the 116718 SA, SANR and SARU.