Rolex - 116759 SARU
116759 SARU GMT-Master II White Gold SARU
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | GMT-Master |
| Reference: | 116759 SARU (aka: 116759 SARU) |
| Name: | 116759 SARU GMT-Master II White Gold SARU |
| Produced: | 2007 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Rolex Professional (Maxi) |
Description
The Rolex GMT-Masters 116759 SA, SARU and SANR represent a family of white gold GMT-Master with gem-set cases first introduced in 2007.