Rolex - 126710BLNR-0003
126710BLNR-0003 GMT-Master II Stainless Steel / BLNR / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | GMT-Master |
| Reference: | 126710BLNR-0003 (aka: 126710BLNR-0003) |
| Name: | 126710BLNR-0003 GMT-Master II Stainless Steel / BLNR / Oyster |
| Produced: | 2021/4 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Rolex Professional (Maxi) |
Minimum price
14 673 €
Maximum price
23 276 €
Absolute change
0 €
Opening price
14 673 €
Closing price
14 673 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex GMT-Master 126710 was introduced at BaselWorld 2018 as the 'Pepsi', while the version shown here was added to the collection in 2019. Reference 126710BLNR-0003 features the 'Batman' bezel in black and blue. It is fitted with a Oyster-type bracelet. This configuration was added to the collection in 2021.