Rolex - 126715CHNR-0001
126715CHNR-0001 GMT-Master II Everose / CHNR / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | GMT-Master |
| Reference: | 126715CHNR-0001 (aka: 126715CHNR-0001) |
| Name: | 126715CHNR-0001 GMT-Master II Everose / CHNR / Oyster |
| Produced: | 2018/4 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Rolex Professional (Maxi) |
Minimum price
34 796 €
Maximum price
58 255 €
Absolute change
0 €
Opening price
35 068 €
Closing price
35 068 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex GMT-Master 126715 was introduced at BaselWorld 2018. It features a black & brown bezel insert in ceramic, while both case and bracelet are done in Rolex' proprietary Everose gold alloy.