Rolex - 16710 Coke
16710 Coke GMT-Master II 16710 Coke
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | GMT-Master |
| Reference: | 16710 Coke (aka: 16710 Coke) |
| Name: | 16710 Coke GMT-Master II 16710 Coke |
| Produced: | 1989/4 |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
The GMT-Master II was introduced in 1989. It replaced the 16760 'Fat Lady'. It was available in a wide range of versions, among them those with the 'Coke' bezel as shown here.