Rolex - 16713
16713 GMT-Master II Two Tone / Black
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | GMT-Master |
| Reference: | 16713 (aka: 16713) |
| Name: | 16713 GMT-Master II Two Tone / Black |
| Produced: | 1989/4 |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Minimum price
8 783 €
Maximum price
16 920 €
Absolute change
0 €
Opening price
11 057 €
Closing price
11 057 €
Relative change
0,00 %
Description
The Rolex GMT-Master II 16713 is the two-tone variation of the 1989-2005 GMT-Master II. It was available in a number of configurations, among them this black/black version.