Rolex - 16718
16718 GMT-Master II 16718 Yellow Gold
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | GMT-Master |
| Reference: | 16718 (aka: 16718) |
| Name: | 16718 GMT-Master II 16718 Yellow Gold |
| Produced: | 1989/4 |
| Produced: | 2005 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Rotating, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Mercedes |
Description
Full gold; not for the faint of heart! Up to the start of the big watch craze in the late nineties, a full gold sports Rolex was about as bad-ass as it would get when it came to watches.