Rolex - 179171-0018
179171-0018 Lady-Datejust 26 Rolesor Everose Fluted Pink Jubilee
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Lady-Datejust |
| Reference: | 179171-0018 (aka: 179171-0018) |
| Name: | 179171-0018 Lady-Datejust 26 Rolesor Everose Fluted Pink Jubilee |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 26.00 mm |
| Case Lug Width: | 13.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Lady-Datejust is one of Rolex most iconic watches. It features a case of 26mm and as is tradition with the Datejust, it can be had in a wild number of configurations. It is powered by caliber 2235.