Rolex - 279139RBR-000
279139RBR-000 Lady-Datejust 28 White Gold - Diamond / President / Pink - Diamond
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Lady-Datejust |
| Reference: | 279139RBR-000 (aka: 279139RBR-000) |
| Name: | 279139RBR-000 Lady-Datejust 28 White Gold - Diamond / President / Pink - Diamond |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | White Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Lady-Datejust 279139RBR-000 debuted in 2022. This Lady Datejust has a White Gold case with diamond-set bezel. Inside ticks the self-winding caliber 2236.