Rolex - 279160-0009
279160-0009 Lady-Datejust 28 Stainless Steel Domed / Jubilee / Dark Grey
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Lady-Datejust |
| Reference: | 279160-0009 (aka: 279160-0009) |
| Name: | 279160-0009 Lady-Datejust 28 Stainless Steel Domed / Jubilee / Dark Grey |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Datejust debuted in 1946. It is one of the signature models of the Geneva-based watchmaking giant, paring a recognizable and timeless look with the ruggedness of a sports watch. It is available in a great number of sizes, materials and configurations - though all share the iconic Oyster case and a self-winding ('Perpetual' movement with date.