Rolex - 279161-0023
279161-0023 Lady-Datejust 28 Stainless Steel / Rose Gold / Domed / Rose / Jubilee
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Lady-Datejust |
| Reference: | 279161-0023 (aka: 279161-0023) |
| Name: | 279161-0023 Lady-Datejust 28 Stainless Steel / Rose Gold / Domed / Rose / Jubilee |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2021, the Rolex Lady-Datejust reference 279161-0023 has case and bracelet done in a combination of stainless steel and 'Everose' rose gold. The dial is Pink.