Rolex - 279173-0002
279173-0002 Lady-Datejust 28 Rolesor Yellow Fluted / Oyster / Champagne
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Lady-Datejust |
| Reference: | 279173-0002 (aka: 279173-0002) |
| Name: | 279173-0002 Lady-Datejust 28 Rolesor Yellow Fluted / Oyster / Champagne |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Lady-Datejust 28 is a slightly larger version of the classic ladies Datejust, which was introduced at BaselWorld 2015 - initially in precious metals only. Its 'Oyster' case measures 28mm across and houses the 'Perpetual' caliber 2236, Two-tone ('Rolesor') and stainless steel variations would be introduced in the following years.