Rolex - 279174-0004
279174-0004 Lady-Datejust 28 Stainless Steel Fluted / Pink - Diamond / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Lady-Datejust |
| Reference: | 279174-0004 (aka: 279174-0004) |
| Name: | 279174-0004 Lady-Datejust 28 Stainless Steel Fluted / Pink - Diamond / Oyster |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Lady-Datejust 28 is a slightly larger version of the classic ladies Datejust, which was introduced at BaselWorld 2015 - initially in precious metals only. Its 'Oyster' case measures 28mm across and houses the 'Perpetual' caliber 2236. Two-tone 'Rolesor' and full stainless steel versions would be introduced in subsequent years.