Rolex - 279175-0017
279175-0017 Lady-Datejust 28 Everose Fluted / President / MOP
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Lady-Datejust |
| Reference: | 279175-0017 (aka: 279175-0017) |
| Name: | 279175-0017 Lady-Datejust 28 Everose Fluted / President / MOP |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Lady-Datejust 28 is a slightly larger version of the classic ladies Datejust, which was introduced at BaselWorld 2015 - initially in precious metals only, with two-tone 'Rolesor' and stainless steel versions following in subsequent years. Its 'Oyster' case measures 28mm across and houses the 'Perpetual' caliber 2236.