Rolex - 279175-0026
279175-0026 Lady-Datejust 28 Rose Gold / Fluted / Rose / Jubilee
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Lady-Datejust |
| Reference: | 279175-0026 (aka: 279175-0026) |
| Name: | 279175-0026 Lady-Datejust 28 Rose Gold / Fluted / Rose / Jubilee |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Rose Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Lady-Datejust 28 reference 279175-0026, introduced in 2021, has a case and bracelet made of 18ct 'Everose' rose gold. The dial is Pink.