Rolex - 279381RBR-0026.
279381RBR-0026. Lady-Datejust 28 Stainless Steel / Rose Gold / Diamond / Rose - Roman / Oyster
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Lady-Datejust |
| Reference: | 279381RBR-0026. (aka: 279381RBR-0026) |
| Name: | 279381RBR-0026. Lady-Datejust 28 Stainless Steel / Rose Gold / Diamond / Rose - Roman / Oyster |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Pink |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2021, the Rolex Lady-Datejust reference 279381RBR-0026. sports a case and bracelet in a combination of stainless steel and 'Everose' rose gold. The dial is Pink.