Rolex - 279458RBR-0001
279458RBR-0001 Lady-Datejust 28 Yellow Gold / Diamond / Paved - Roman / President
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Lady-Datejust |
| Reference: | 279458RBR-0001 (aka: 279458RBR-0001) |
| Name: | 279458RBR-0001 Lady-Datejust 28 Yellow Gold / Diamond / Paved - Roman / President |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 28.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Paved |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
New for 2021, the Rolex Lady-Datejust reference 279458RBR-0001 has a diamond-set Yellow Gold case and matching bracelet and a diamond-set dial with Roman numerals.