Rolex - 1019-001
1019-001 Milgauss Black
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Rolex Milgauss 1019 was introduced in 1960. Aimed at scientists and other professionals, the watch featured an increased protection to magnetic fields. The present model has a black dial.