Rolex - 116400GV-0002
116400GV-0002 Milgauss GV Stainless Steel / Z-Blue
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Family: | Milgauss |
| Reference: | 116400GV-0002 (aka: 116400GV-0002) |
| Name: | 116400GV-0002 Milgauss GV Stainless Steel / Z-Blue |
| Produced: | 2014 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Minimum price
11 019 €
Maximum price
15 638 €
Absolute change
0 €
Opening price
11 354 €
Closing price
11 354 €
Relative change
0,00 %
Description
The reliability and precision of an ordinary mechanical watch can be affected by a magnetic field of 50 to 100 gauss. But many scientists are exposed to much higher magnetic fields during the course of their work. Rolex’s solution was the Milgauss, created in 1956, the first watch of its kind. Hence the name of the watch, mille being French for thousand. The reference 116400 was introduced in 2007. The black dial model (non-GV) was discontinued in 2013. The Z-Blue version was added in 2014.